close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 1 sierpnia 2017

  Upamiętniając rocznicę heroicznej walki Polaków w bitwie o Warszawę w 1944 roku, ambasador Wilczek udzielił wywiadu znanej amerykańskiej dziennikarce polskiego pochodzenia Ricie Cosby dla stacji WABC oraz opublikował artykuł w magazynie The National Interest.

  Podczas wywiadu radiowego z Ritą Cosby, której ojciec Ryszard Kossobudzki brał udział w Powstaniu, ambasador Wilczek przypomniał o znaczeniu bohaterskiej walki powstańców warszawskich w 1944 roku. W tym kontekście podkreślił wyjątkowe znaczenie faktu, że podczas wizyty w Polsce prezydent Donald Trump wybrał właśnie Pomnik Powstania Warszawskiego w Warszawie na miejsce swojego przemówienia do Polaków.

   

  „Po raz pierwszy w historii amerykański prezydent wystąpił w tym miejscu. (Donald Trump) przyjechał do Warszawy aby podkreślić heroizm Polaków. To bardzo symboliczny i ważny moment w polskiej historii” – powiedział ambasador Wilczek.

   

  Odnosząc się do relacji polsko-amerykańskich ambasador zwrócił uwagę na kilkusetletnią historię wspólnej walki o niepodległość. Bohaterowie obu Narodów tacy jak generał Kazimierz Pułaski czy generał Tadeusz Kościuszko są najlepszymi przykładami poświęcenia w imię wolności. Wg ambasadora Wilczka, takie też powinno być przesłanie płynące z Powstania Warszawskiego: „należy walczyć o wolność i niepodległość swojego kraju za każdą cenę”.

   

  W artykule pt. „How the Warsaw Uprising Challenged and Changed Poland”, który ukazał się dzisiaj w magazynie The National Interest, ambasador Wilczek dodatkowo podkreślił, że idea walki o wolność oraz w obronie wartości cywilizacji zachodniej jest żywa również dzisiaj. Polska oraz Stany Zjednoczone, również w ramach NATO, stają w obronie podstawowych wartości angażując się w walkę z terroryzmem islamskim czy sprzeciwiając się okupacji Ukrainy.  Polska pozostaje wierna wartościom, w imię których walczyli powstańcy w 1944 roku.   

   

  Artykuł w polskiej wersji językowej tutaj.

   

  Ambasada Rzeczpospolitej Polskiej w Waszyngtonie      

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: