close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 15 maja 2017

  13 maja na uniwersytecie stanowym w Cleveland, podczas ceremonii wręczenia dyplomów tegorocznym absolwentom, ambasador Piotr Wilczek odebrał z rąk prezydenta (rektora) Uniwersytetu, Ronalda Berkmana dyplom doktora honoris causa oraz wygłosił specjalne przemówienie (commencement address) do ponad 1000 absolwentów.

  Otrzymując ten honorowy tytuł, ja również stałem się częścią rocznika 2017 i dlatego - jako jego przedstawiciel - mogę szczególnie gorąco pozdrowić Was, drodzy studenci – powiedział Piotr Wilczek, wywołując gromkie brawa. Ambasador nawiązał do słynnego wykładu Steve’a Jobsa na Uniwersytecie Stanforda z 2005 r., w którym wizjoner namawiał studentów, by podejmując decyzje życiowe i zawodowe, zawsze kierowali się sercem i intuicją. Mówił o szczególnym znaczeniu Cleveland State University (CSU), o tym jak bardzo uczelnia ta odmieniła losy miasta, odmieniła stan Ohio, a także uczyniła życie wielu ludzi lepszym.

   

  Ambasador Wilczek w 2012 roku był jednym z założycieli i pierwszym wykładowcą programu Studiów Polskich na Cleveland University (Polish Studies Initiative), a w kolejnych latach pełnił rolę doradcy dyrektora tego programu, pomagając w zdobywaniu funduszy i pozyskiwaniu kolejnych wykładowców. Program Polish Studies Initiative stale rozwija się i jest ważnym źródłem wiedzy nie tylko dla studentów CSU, ale również dla lokalnej Polonii.

   

  Podczas pobytu w Cleveland ambasador spotkał się z władzami kadrą CSU, John Carroll University oraz Cuyahoga Community College, aby omówić perspektywy współpracy z polskimi placówkami naukowymi i edukacyjnymi.

   

  Był również gościem Polsko-Amerykańskiego Centrum Kulturalnego im. Jana Pawła II w Slavic Village, gdzie spotkał się z miejscową Polonią oraz zwiedził tamtejsze muzeum historyczne oraz galerię sztuki.

   

  Ambasada RP w Waszyngtonie

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: