close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 21 listopada 2017

  PGNiG podpisało pięcioletni kontrakt z firmą Centrica LNG na dostawy gazu skroplonego ze Stanów Zjednoczonych. Kontrakt ten ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego Polski.

  Jak zaznaczył prezes PGNiG Piotr Woźniak na konferencji prasowej: to pierwszy z serii takich kontraktów, a umowa obejmuje 9 ładunków. Pierwsza dostawa gazu będzie miała miejsce w 2018 roku. Podkreślił również, że podpisany kontrakt jest wynikiem nie tylko negocjacji handlowych, ale również rozmów politycznych prowadzonych na szczeblu głowy państwa oraz przedstawicieli rządu RP. Kontrakt wskazuje na rosnącą konkurencyjność cenową amerykańskiego LNG na rynku światowym i jest elementem dywersyfikacji kierunków dostaw gazu do Polski i regionu. Gaz zostanie dostarczony do terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu.

   

  Ambasador Piotr Wilczek zwrócił uwagę na pozytywny rozwój współpracy gospodarczej pomiędzy Polską a USA, którego jesteśmy świadkami w ostatnich dniach.

   

  Po pierwsze Departamentu Stanu wyraził zgodę na sprzedaż platform obrony przeciwlotniczej, przeciwrakietowej Patriot. A dzisiaj druga wiadomość i obie te wiadomości są związane również z wizytą Prezydenta Trumpa w Warszawie 6 lipca, gdzie zarówno sprawa patriotów jak i sprawa importu amerykańskiego LNG była omawiana. Widać, że w sensie gospodarczym relacje polsko-amerykański bardzo się rozwijają, to są dwa wielkie sukcesy strategiczne, ponieważ dotyczą naszego bezpieczeństwa, w tym bezpieczeństwa energetycznego. Dla mnie ta dzisiejsza wiadomość jest przedmiotem ogromnej satysfakcji – podkreślił ambasador.

   

  PGNiG S.A. i Centrica LNG Company Limited (Centrica) podpisały pierwszy 5-letni kontrakt na import amerykańskiego skroplonego gazu ziemnego (LNG). Podpisana umowa jest precedensem na skalę europejską i pierwszym średnioterminowym kontraktem na dostawy amerykańskiego LNG do Europy Środkowej i Północnej.

   

  Ambasada RP w Waszyngtonie

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: