close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 15 maja 2017

  13 maja, po raz jedenasty z rzędu w Waszyngtonie odbył się EU Open House Day czyli Dzień Otwarty Ambasad Unii Europejskiej. Jak co roku, naszą Ambasadę odwiedziły setki gości, którym przybliżyliśmy polską historię, kulturę, a także wyjątkową sztukę kulinarną.

  Przygotowując się do obchodów setnej rocznicy odrodzenia państwa polskiego Ambasada RP w Waszyngtonie zaprezentowała program poświęcony początkom odbudowywania się państwowości polskiej po odzyskaniu niepodległości w 1918 r., z podkreśleniem wspólnych wątków w historii Polski i Stanów Zjednoczonych. Specjalny akcent został położony na ważne wydarzenia z historii stosunków polsko-amerykańskich jak m.in. dyplomatyczne zabiegi Ignacego Jana Paderewskiego o poparcie prezydenta Woodrowa Wilsona na arenie międzynarodowej, znaczenie „14 Punktów Wilsona”, uznanie odrodzonej Polski przez rząd Stanów Zjednoczonych, nawiązanie relacji dyplomatycznych między naszymi krajami i otworzenie przedstawicielstw dyplomatycznych w obu krajach.

   

  We współpracy z Biblioteką Polską w Waszyngtonie zaprezentowaliśmy udostępnioną on-line zdygitalizowaną wersję „Polskiej Deklaracji o Podziwie i Przyjaźni dla Stanów Zjednoczonych” z 1926 roku.  Oryginalny dokument, w 111 pięknych woluminach z podpisami około pięciu i pól miliona obywateli Polski przechowywany jest w Bibliotece Kongresu USA. Dzięki digitalizacji „Deklaracja” stała się łatwo dostępnym dla wszystkich bogatym źródłem wiedzy historycznej o czasach Odrodzenia Państwa Polskiego i wielu zwiedzających z ogromnym zainteresowaniem poszukiwało informacji o rodzinnych stronach swoich przodków.

   

  Przekaz historyczny podkreślał odpowiednio dobrany program artystyczny. Wizualnym nawiązaniem do obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości była zewnętrzna wystawa plakatów pt. „Poland Regained: Polish Posters from the 1890s to the 1930s” (“Polska odrodzona. Polskie plakaty z lat 1890 – 1930”), przygotowana specjalnie na tę okazję we współpracy z Instytutem Kultury Polskiej w Nowym Jorku i Muzeum Plakatu w Wilanowie. Zawierająca prace m.in. Włodzimierza Tetmajera, Wojciecha Kossaka, Bogdana Nowakowskiego i Zygmunta Glinickiego wystawa oraz towarzysząca jej broszura pokazywały, jak równocześnie z odradzaniem się polskiej państwowości następowało odrodzenie w sferze społecznej i kulturalnej.

   

  W klimat epoki wprowadzały zwiedzających odgrywane przez aktorów postaci Heleny Paderewskiej, księcia Kazimierza Lubomirskiego i Poli Negri. Na oryginalnym fortepianie Paderewskiego koncertował ucharakteryzowany na sławnego kompozytora polski pianista Martin Labazevitch.

   

  Ambasada przygotowała również dodatkowe atrakcje, w tym degustację polskich potraw, projekcję filmu o współczesnej Polsce i zajęcia dla dzieci.

   

  Ambasadę Polska w Waszyngtonie odwiedziło tego dnia ok. 2000 osób.

   

  Partnerami wydarzenia byli: Delegatura Unii Europejskiej w Waszyngtonie, Instytut Kultury Polskiej w Nowym Jorku, Muzeum Plakatu w Wilanowie i Biblioteka Polska w Waszyngtonie.

   

  Ambasada RP w Waszyngtonie

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: