close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 1 grudnia 2017

  Ambasador Piotr Wilczek 30 listopada wziął udział w konferencji zorganizowanej przez Texas Public Policy Foundation oraz Heritage Foundation nt. polityki energetyczno-klimatycznej.

  W swoim wystąpieniu ambasador Wilczek podkreślił, że współpraca energetyczna oraz bezpieczeństwo energetyczne należą do najważniejszych elementów współpracy transatlantyckiej. Poprzez uruchomienie eksportu gazu amerykańskiego otwarty został kolejny rozdział tej współpracy. Pierwsza dostawa amerykańskiego gazu do terminalu im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu miała miejsce 8 czerwca 2017 r. i była kamieniem milowym w dążeniu naszego regionu do niezależności energetycznej.

   

  Ambasador przypomniał również, że Polska jest pierwszym krajem regionu Europy Środkowo-Wschodniej, który zdecydował się na zakup amerykańskiego gazu. Podpisany kilka dni temu przez PGNiG 5-letni kontrakt na dostawy gazu do Polski jest dowodem na determinację naszego kraju w dążeniu do poprawy bezpieczeństwa energetycznego regionu i uniezależnieniu się od dostaw energii z Rosji.  

   

  W kwestii budowy gazociągu Nord Stream II ambasador zaznaczył, że projekt ten zagraża naszym wysiłkom dywersyfikacyjnym, jak również może podzielić Europę.

   

  Polska postrzega Nord Stream II jako projekt geopolityczny, który ma na celu wzmocnienie pozycji Rosji jako głównego dostawcy gazu do Europy, jednocześnie ograniczając możliwości tranzytu rosyjskiego gazu przez region Europy Środkowo-Wschodniej, w tym przez Ukrainę – podkreślił Piotr Wilczek.

   

  W konferencji wzięli udział przedstawiciele administracji amerykańskiej, w tym Scott Pruitt, szef Agencji Ochrony Środowiska, przedstawiciele Kongresu oraz eksperci z waszyngtońskich think-tanków i instytucji naukowych.

   

  Ambasada RP w Waszyngtonie

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: