close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 7 sierpnia 2017

  Ambasador Piotr Wilczek 6 sierpnia wziął udział w uroczystościach pod pomnikami upamiętniającymi polski czyn zbrojny na terenie Narodowego Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown. Gościem honorowym obchodów była minister Anna Maria Anders.

  Ambasador Wilczek wygłosił przemówienie w czasie uroczystej akademii, w którym zwrócił uwagę na to, jaką rolę odegrała amerykańska Częstochowa w trudnych latach 50. i 60. XX wieku oraz podkreślił rolę Ojców Paulinów w utrzymaniu polskości. Przypomniał również, że w bieżącym roku obchodzimy stulecie powołania Armii Błękitnej we Francji, do której należeli przede wszystkim polscy ochotnicy z Ameryki. Bohaterskie działania tej armii przyczyniły się do odzyskania przez Polskę niepodległości rok później. Ambasador podziękował Stowarzyszeniu Weteranów Armii Polskiej w Ameryce za ich wkład w kultywowanie pamięci o polskich weteranach w USA oraz wzmacnianie relacji między Polską i Stanami Zjednoczonymi.

   

  Podczas obchodów ambasador Wilczek spotkał się z weteranami II wojny światowej, m.in. Antonim Chrościelewskim, uczestnikiem Bitwy pod Monte Cassino, komendantem 2. Okręgu Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce.

   

  W uroczystościach wzięli też udział minister Anna Maria Anders, pełnomocnik prezesa Rady Ministrów ds. dialogu międzynarodowego, generał brygady Cezary Wiśniewski, attaché obrony w Waszyngtonie oraz konsul generalny RP w Nowym Jorku Maciej Golubiewski.

   

  Ambasada Rzeczpospolitej Polskiej w Waszyngtonie

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: