close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 10 maja 2017

  8 maja w Ambasadzie odbyło się spotkanie z autorką bestsellerowych pozycji historycznych Lynne Olson, która w swojej najnowszej książce udowadnia, że państwa znajdujące się pod niemiecką okupacją w czasie II wojny światowej miały kluczowe znaczenie dla zwycięstwa aliantów nad nazistowskimi Niemcami.

  „Tym z Państwa, którzy chociaż trochę interesują się historią Polski, nazwisko Lynne Olson jest dobrze znane. W jednej ze swoich poprzednich książek „Sprawa honoru. Dywizjon 303 Kościuszkowski. Zapomniani bohaterowie II wojny światowej” opisała bohaterstwo polskich pilotów i ich kluczowe znaczenia dla Bitwy o Anglię w 1940 r. Książka ta, napisana wspólnie z mężem, Stanleyem Cloudem, pomogła nagłośnić heroizm i poświęcenie polskich żołnierzy w świecie anglojęzycznym i nie tylko” – powiedział zastępca ambasadora Paweł Kotowski, witając przybyłych gości.

   

  Najnowsza pozycja Lynne Olson, która jest obecnie tłumaczona na język polski, a której cały tytuł brzmi “Last Hope Island: Britain, Occupied Europe and the Brotherhood that Helped Turn the Tide of War”, ukazuje Londyn jako miejsce schronienia rządów sześciu okupowanych krajów, w tym Polski, które na uchodźstwie kontynuowały walkę z niemieckim okupantem. Olson przekonuje w swojej pracy, że bez ich wsparcia Wielka Brytania skazana byłaby na porażkę. „Bez pomocy Europejczyków, Wielka Brytania mogłaby przegrać Bitwę o Anglię, Bitwę o Atlantyk, a także nigdy nie złamać niezwykle skomplikowanego kodu Enigmy, przy czym wszystkie te czynniki były kluczowe dla uratowania Wielkiej Brytanii”. Odnosząc się do roli Polaków zauważyła, że „to właśnie Polacy byli o krok przed wszystkimi innymi [w okupowanej Europie] jeśli chodzi o to, jak bardzo przyczynili się do zwycięstwa aliantów" – podkreśliła autorka.   

   

  Po wystąpieniu Lynne Olson wywiązała się żywa dyskusja, w której również dominowały wątki polskie. „Do dziś odmawia się przyznania wielu zasług tym, którzy mieli udział w zwycięstwie” – oświadczyła pisarka. „Udział Polaków i innych okupowanych krajów [w pokonaniu hitlerowskich Niemiec] był w sposób oczywisty umniejszany. Napisałam tę książkę po to, by oddać im sprawiedliwość. Lwia część tych zasług przypada właśnie Polakom”. 

   

  Ambasada RP w Waszyngtonie

   

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: