close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • WSPÓŁPRACA DWUSTRONNA

 • "Relacje Polski z USA są wielowymiarowe - obejmują aspekty polityczne, gospodarcze, problematykę bezpieczeństwa i kontaktów międzyludzkich; inaczej mówiąc- wszystkie sfery życia społecznego, istotne dla stabilnego funkcjonowania i rozwoju naszych narodów."

   

  "Poparcie ze strony narodu amerykańskiego dla niepodległości i suwerenności Polski było stałym wyznacznikiem naszych relacji w liczącej dziewięć dekad historii stosunków dyplomatycznych. Związki pomiędzy Polską i Stanami Zjednoczonymi mają jednak znacznie dłuższą i bogatą historię. Polacy znalźli się wśród pierwszych osadników, budowniczych Jamestown - kolebki Ameryki. nasz naród zapisaał się również w historii walki o niepodległość Stanów Zjednoczonych - ocenia się, że ponas dtu Polaków, stałych emigrantów lub przybyłych specjalnie do Ameryki, w obronie ideałów wolności. Ziemia amerykańska stała się domem dla wielu Polaków w kolejnych falach emigracji, po klęskach powstań narodowych i licznych zawieruchach wojennych w Europie".

   

  Fragmenty listu Ministra SZ Radosława Sikorskiego w związku z uroczystym otwarciem wystawy "My Naród... 90 lat stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską i USA" 

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: