close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 25 czerwca 2015

  Podczas kameralnej uroczystości w rezydencji Ambasadora Królestwa Hiszpanii w Waszyngtonie, Ambasador Ryszard Schnepf został udekorowany jednym z najwyższych hiszpańskich odznaczeń państwowych – Wielkim Krzyżem Orderu Izabeli Katolickiej.

  Order przyznany został w 2012 r.  w uznaniu szczególnych zasług polskiego dyplomaty dla rozwoju stosunków dwustronnych w trakcie pełnienia przez Ryszarda Schnepfa misji Ambasadora RP w Madrycie.

   

  „Trudno znaleźć osobę, która w większym stopniu przyczyniła się do umacniania relacji pomiędzy naszymi krajami”  podkreślił wręczając odznaczenie Ambasador Królestwa Hiszpanii w Waszyngtonie, Ramón Gil-Casares, wskazując m.in. na wybitne zasługi polskiego dyplomaty w dziedzinie budowania stosunków politycznych i ekonomicznych pomiędzy Warszawą i Madrytem.  

   

  Dziękując za otrzymane wyróżnienie, Ambasador Schnepf odniósł się zarówno do znaczenia więzi łączących oba kraje, jak również osobistej fascynacji Hiszpanią oraz kulturą iberoamerykańską. „Hiszpania i jej mieszkańcy zajmują szczególne miejsce w moim sercu, a Madryt pozostanie na zawsze dla mnie i mojej rodziny miejscem absolutnie wyjątkowym” podkreślił Ambasador, przypominając również, że od wielu lat jest wiernym kibicem klubu piłkarskiego Real Madrid.    

   

  Order Izabeli Katolickiej został ustanowiony 14 marca 1815 przez króla Hiszpanii, Ferdynanda VII, dla upamiętnienia Izabeli I Katolickiej, królowej Kastylii-Leónu i Aragonii. Od 6 listopada 1998 order jest nadawany „za cywilne zasługi dla dobra kraju”. Jego Wielkim Mistrzem pozostaje król Hiszpanii, natomiast Kanclerzem Orderu jest minister spraw zagranicznych. Wniosek o nadanie odznaczenia staje się prawomocny po zatwierdzeniu go podpisem zarówno Wielkiego Mistrza, jak i Kanclerza Orderu.

   

  Na podstawie dekretu króla Juana Carlosa I z 6 listopada 1998 współcześnie przyznawany Order Izabeli Katolickiej dzieli się na dziewięć klas. Mężczyźni odznaczeni Łańcuchem lub Krzyżem Wielkim orderu (dwie najwyższe klasy) uzyskują honorowy tytuł  „Kawalera” (Caballero), kobiety zaś – „Damy” (Dama).

  DSC_3175
  DSC_3192
  DSC_3242
  DSC_3269
  DSC_3297

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: