close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 8 stycznia 2019

  W weekend 5 i 6 stycznia Grażyna Auguścik wraz z kwartetem jazzowym wystąpiła w rezydencji ambasadora Piotra Wilczka oraz na słynnej scenie Millennium w Kennedy Center.

  Koncert polskich kolęd w interpretacji jazzowej w rezydencji Ambasadora RP odbył się w ramach spotkania świątecznego, organizowanego tradycyjnie od dwudziestu pięciu lat przez Bibliotekę Polską w Waszyngtonie. Ambasador Piotr Wilczek witając gości podkreślił, że drzwi rezydencji są zawsze otwarte dla imprez Biblioteki Polskiej promujących piękno języka polskiego i bogactwo polskiej kultury.

   

  Koncert, który odbył się następnego dnia w Kennedy Center, był okazją do prezentacji szerokiej publiczności Waszyngtonu jazzowego wymiaru kompozycji Chopina i Lutosławskiego, co Grażyna Auguścik robi po mistrzowsku, używając głosu jako instrumentu. Niezwykła była również jej folkowa interpretacja góralskiej pastorałki „Oj, maluśki, maluśki”, przyjęta z entuzjazmem przez liczną amerykańską publiczność. Koncert został zarejestrowany i można go posłuchać na stronie Kennedy Center. Koncert był jednym z pierwszych z serii projektów realizowanych przez ambasadę w związku z obchodami stulecia nawiązania przez Polskę stosunków dyplomatycznych ze Stanami Zjednoczonymi.

   

  Grażyna Auguścik, laureatka srebrnego medalu Gloria Artis, jest znaną wokalistką jazzową, nie tylko w Polsce, ale przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych. Wydała ponad 21 płyt i występowała m.in. z takimi tuzami światowego jazzu jak Toots Thielemans, Jim Hall, Michael i Randy Brecker, Bobby Enriquez, John Medeski, Paul Wertico, Kurt Rosenwinkel, Robert Irving III, Michal Urbaniak, Terry Callier, Patricia Barber, Andrzej Jagodziński czy Jarek Bester. Jej koncerty waszyngtońskie zorganizowane zostały we współpracy ambasady z Biblioteką Polską w Waszyngtonie i Instytutem Kultury Polskiej w Nowym Jorku.

   

  Ambasada RP w Waszyngtonie

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: