close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 27 lutego 2019

  W 2019 roku obchodzimy 100. rocznicę nawiązania polsko-amerykańskich stosunków dyplomatycznych. Było to stulecie zrozumienia, przyjaźni i solidarności.

  Stany Zjednoczone odegrały ważną rolę w procesie odzyskania przez Polskę niepodległości. Podczas I wojny światowej znani Polacy, między innymi Ignacy Jan Paderewski i Henryk Sienkiewicz, zabiegali o sprawę polską w Stanach Zjednoczonych. Zainspirowany w dużej mierze przez Paderewskiego, prezydent Woodrow Wilson w słynnych 14 punktach przedstawił plan odrodzenia wolnej Polski.  Stany Zjednoczone były pierwszym mocarstwem, które uznało odrodzoną Polskę już w 1919 roku. W maju tego samego roku Polska i USA otworzyły swoje przedstawicielstwa w Waszyngtonie i Warszawie, dając początek stuleciu bilateralnych relacji dyplomatycznych. 

   

  Przez 100 lat Polacy i Amerykanie inspirowali się wzajemnie w dążeniu do wolności i demokracji. Dziś nasze relacje są silniejsze niż kiedykolwiek!

   

   

   

  Ambasada RP w Waszyngtonie oraz Instytut Kultury Polskiej w Nowym Jorku mają przyjemność przedstawić logo przygotowane specjalnie na tegoroczne obchody. Logo zostało zaprojektowane przez Rafała Olbińskiego, malarza, ilustratora i grafika polskiego pochodzenia, znanego zarówno w Polsce jak i w USA, oraz jego córkę, Natalię Olbińską, również graficzkę i ilustratorkę.

   

  Zachęcamy naszych amerykańskich przyjaciół, w tym ponad 10-milionową Polonię, do przyłączenia się do obchodów Stulecia Przyjaźni. Zainteresowanych wykorzystaniem logo do promocji wydarzeń związanych z obchodami stulecia relacji polsko-amerykańskich prosimy o kontakt z nami washington.press@msz.gov.pl

   

  Zachęcamy również do wykorzystywania w mediach społecznościowych oficjalnego hasztagu obchodów: #PLUS100Together

   

  Ambasada RP w Waszyngtonie

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: