close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 7 lutego 2019

  – Musimy zachować naszą jedność, aby ustabilizować region i zapobiec ponownemu pojawieniu się ISIS - powiedział minister Jacek Czaputowicz podczas spotkania ministrów spraw zagranicznych grupy państw należących do Globalnej Koalicji do walki z tzw. Państwem Islamskim (ISIS). Spotkaniu w Waszyngtonie przewodniczył sekretarz stanu USA Mike Pompeo.

  W trakcie dyskusji podsumowano dotychczasowe działania militarne, stabilizacyjne i humanitarne Globalnej Koalicji w Iraku i Syrii oraz określono zadania na rok 2019. Za główne wyzwanie uznano zapobieganie odrodzeniu się ISIS na Bliskim Wschodzie lub w innych regionach oraz odbudowę i stabilizację wyzwolonych terenów. Globalna Koalicja podejmie dalsze wysiłki na rzecz walki z finansowaniem terroryzmu, radykalizacją w Internecie czy zagrożeniami związanymi z powrotem zagranicznych bojowników - terrorystów.

   

  W swoim wystąpieniu minister Czaputowicz podkreślił, że pomimo sukcesów Koalicji, ISIS pozostaje nadal silnym ugrupowaniem terrorystycznym. – Pomyślne zakończenie pierwszej fazy operacji stwarza potrzebę podjęcia silniejszych działań stabilizacyjnych o charakterze pozamilitarnym – zaznaczył szef polskiej dyplomacji. Przypomniał także, że Polska jest członkiem Globalnej Koalicji praktycznie od początku jej powołania, przy czym uczestniczymy aktywnie zarówno w działaniach o charakterze wojskowym, jak i przeznaczając fundusze służące celom stabilizacyjnym i humanitarnym. 

   

  Szef polskiego MSZ podkreślił także potrzebę szerszej stabilizacji sytuacji na Bliskim Wschodzie.  – Jeśli nie uda nam się zapewnić długoterminowego pokoju i stabilizacji, nasz wysiłek finansowy i wojskowy zostanie zmarnowany – ocenił minister Czaputowicz. W tym kontekście przedstawił cele ministerialnej konferencji bliskowschodniej organizowanej wspólnie z sekretarzem Pompeo w dniach 13-14 lutego br.  w Warszawie.

   

  W swoim wystąpieniu adresowanym do uczestników spotkania ministerialnego prezydent Donald Trump podkreślił, że dzięki ogromnemu zaangażowaniu wszystkich uczestników Globalnej Koalicji spod panowania ISIS wyzwolone zostało ogromne terytorium, zamieszkiwane przez ponad 5 mln ludzi. Doprowadziło to do likwidacji bazy ekonomicznej ISIS. – Oczekuję w najbliższym czasie informacji o zniszczeniu ISIS w 100 proc. – oświadczył prezydent Trump, dziękując wojskowym, dyplomatom i politykom z 74 krajów i 5 organizacji tworzących globalną koalicję anty-ISIS.

   

  Globalna Koalicja powstała we wrześniu 2014 r. z inicjatywy USA. W jej skład wchodzi obecnie 79 państw i organizacji (w tym NATO i UE). Działania Globalnej Koalicji (operacja Inherent Resolve) przyczyniły się w istotnym stopniu do rozbicia ISIS i wyzwolenia zajętych przez to ugrupowanie terrorystyczne terytoriów na Bliskim Wschodzie.

   

   

  Biuro Rzecznika Prasowego
  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

   

   

  DSC_2511
  DSC_2583
  DSC_2651
  DSC_2659
  DSC_2615
  DSC_2524

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: