close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 3 kwietnia 2019

  – Obecność Stanów Zjednoczonych w Europie ma kluczowe znaczenie dla powstrzymania potencjalnych agresorów – ocenił minister Jacek Czaputowicz podczas panelu ministerialnego na forum Center for European Policy Analysis, zorganizowanego w Waszyngtonie z okazji 70. rocznicy podpisania Traktatu Północnoatlantyckiego.

  Udziałem w panelu dyskusyjnym „NATO w 70. rocznicę: Upamiętnianie przeszłości. Przygotowanie na przyszłość” szef polskiej dyplomacji rozpoczął kolejny dzień pobytu w USA‎ - Świętujemy 20. rocznicę przystąpienia Polski, Czech i Węgier do Sojuszu - przypomniał minister Jacek Czaputowicz w swoim wystąpieniu. - Dla Polski przystąpienie do NATO było realizacją naszego marzenia z lat 80. - podkreślił. Minister zapowiedział też, że w czasie spotkań w Waszyngtonie państwa członkowskie NATO będą dyskutować o tym, w jaki sposób dostosować funkcjonowanie Sojuszu do nowych wyzwań, jak również jak zapewnić zacieśnienie więzi transatlantyckich. ‎- Istnieją pewne różnice opinii w USA i UE - przyznał szef polskiego MSZ - jednak to właśnie dzięki amerykańskiej obecności wojskowej w Europe możemy czuć się bezpieczni - ocenił.

   

  Minister Jacek Czaputowicz uczestniczył także w środę w sesji połączonych Izb Kongresu USA, gdzie wysłuchał wystąpienia sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga. - Sekretarz generalny przedstawił punkt widzenia całego Sojuszu. Podkreślił znaczenie NATO w historii i obecnie oraz zwrócił uwagę na zagrożenia - powiedział szef polskiego MSZ‎ - Podzielamy opinię, że Rosja stanowi zagrożenie. [Pojawiają się] nowe wyzwania i trzeba wzmacniać NATO: stabilna Europa jest potrzebna Amerykanom, a Stany Zjednoczone są potrzebne Europie.

   

  ‎Minister Jacek Czaputowicz ocenił też, że wycofanie się z traktatu INF przez Stany Zjednoczone spowoduje, że przestanie on istnieć. - Odpowiedzialna za to jest Rosja, która złamała traktat. Musi być zdecydowana odpowiedź Sojuszu - podkreślił minister Jacek Czaputowicz.‎ - Musimy reformować Sojusz i zwiększać wydatki na obronę, bo zagrożenie jest realne - dodał.

   

  Szef polskiego resortu dyplomacji rozmawiał dzisiaj również ze specjalnym przedstawicielem USA ds. Ukrainy Kurtem Volkerem. W związku ze zbliżającą się 5. rocznicą bezprawnej aneksji Krymu szef polskiego resortu dyplomacji podkreślił konieczność kontynuowania polityki nieuznawania i potępiania nielegalnych działań Rosji.  - Z Kurtem Volkerem rozmawialiśmy na temat sytuacji na Ukrainie i tego, jak ona zmieni się po wyborach - powiedział szef polskiego MSZ dziennikarzom po spotkaniu - Mówiliśmy też o tym, co może społeczność międzynarodowa zrobić, aby wesprzeć suwerenność Ukrainy.

   

  W trakcie swojej wizyty w Waszyngtonie szef polskiego MSZ spotkał się ponadto ze specjalnym przedstawicielem USA ds. Iranu Brianem Hookiem. W rozmowie poruszył m.in. temat dalszych działań w ramach współorganizowanego przez Polskę i USA procesu warszawskiego poświęconego budowaniu pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie, w szczególności powołania grup roboczych.  - To, co zapoczątkowaliśmy w Warszawie, będziemy [wspólnie] ze Stanami Zjednoczonymi kontynuować – zaznaczył minister Jacek Czaputowicz. 

   


  Ważnym punktem wizyty ministra Jacka Czaputowicza w Waszyngotnie był jego udział w konferencji poświęconej 70. rocznicy powstania NATO zorganizowanej przez German Marshall Fund of the United States, Atlantic Council i Munich Security Conference. Podczas dyskusji zatytułowanej „Stronger Together: The Importance of Allies in an Era of Great Power Confrontation” minister Jacek Czaputowicz zwrócił uwagę, że wobec różnych zewnętrznych zagrożeń - np. ze strony Rosji czy Chin - państwa członkowskie NATO powinny zachować solidarność. - Jedność Sojuszu to jedyny sposób, by stawić czoła pojawiającym się zagrożeniom - powiedział szef polskiego MSZ.

   

  ‎Minister Jacek Czaputowicz wziął dziś także udział, obok sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga oraz sekretarza stanu USA Mike'a Pompeo, w przyjęciu z okazji 70. rocznicy utworzenia NATO.

   

  Biuro Rzecznika Prasowego

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

   

  2019-04-03-cepa-002
  2019-04-03-cepa-007
  2019-04-03-cepa-008
  2019-04-03-cepa-010
  2019-04-03-spotkanie-hook-001
  2019-04-03-spotkanie-hook-002
  2019-04-03-spotkanie-hook-003
  2019-04-03-spotkanie-hook-004
  2019-04-03-spotkanie-volker-003
  2019-04-03-konferencja-prasowa-001
  2019-04-03-nato-engages-009
  2019-04-03-nato-engages-010
  2019-04-03-nato-engages-011
  2019-04-03-bankiet-pompeo-004
  2019-04-03-bankiet-pompeo-005

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: