close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 11 lutego 2019

  W weekend 8-11 lutego najsłynniejszy polski żaglowiec „Dar Młodzieży” można było podziwiać w porcie Fort Lauderdale na Florydzie. Był to już trzeci - po San Francisco i Los Angeles - przystanek fregaty w Stanach Zjednoczonych.

  Dar Młodzieży od maja 2018 roku promuje nasz kraj z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, powoli zmierzając ku końcowi swojej podróży dookoła świata. 8 lutego żaglowiec w Port Everglades (Fort Lauderdale) powitali: Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Grzegorz Witkowski, Prorektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni Ireneusz Czarnowski, Radca-Minister z Ambasady RP w Waszyngtonie Daniel Gromann oraz przedstawiciele Polonii.

   

  Podczas pobytu żaglowca w porcie jego pokład odwiedziła Anna Maria Anders, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, oraz inni przedstawiciele polskich instytucji przebywający na Florydzie w związku z wydarzeniami polonijnymi, w tym uczestnicy Kongresu 60 Milionów. Goście i załoga wzięli udział w przyjęciach na statku, a także w 47. Międzynarodowym Balu Polonijnym zorganizowanym przez Konsul Honorową RP w Miami, Blankę Rosenstiel. Podczas uroczystości przedstawiciel Ambasady RP w Waszyngtonie, w imieniu Ambasadora RP Piotra Wilczka, wręczył odznakę Amicus Poloniae artyście Kevinowi Kennerowi za propagowanie polskiej muzyki i dziedzictwa kulturowego w Stanach Zjednoczonych oraz Krzyż Wolności i Solidarności Zygmuntowi Staszewskiemu za zasługi na rzecz niepodległości i suwerenności Polski.  

   

  W sobotę 9 lutego statek był otwarty dla publiczności. Osoby zainteresowane miały możliwość wejścia na pokład, poznania tajników życia na morzu oraz zrobienia sobie zdjęć z załogą.  

   

  11 lutego statek wypływa w dalszą trasę w kierunku Europy (kolejnym przystankiem są Bahamy). Zakończenie rejsu planowane jest na koniec marca br. w Gdyni.

   

   

  Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Waszyngtonie

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: