-
Aktualności Informacje konsularne Ambasada Współpraca Dwustronna
-
SPRAWY WIZOWE
-
Szczegółowe Informacje wizowe zamieszczone są w części angielskojęzycznej
Państwa należące do strefy Schengen:
Austria
Węgry
Norwegia
Belgia
Islandia
Polska
Czechy
Włochy
Portugalia
Dania
Łotwa
Słowacja
Estonia
Liechtenstein
Słowenia
Finlandia
Litwa
Hiszpania
Francja
Luksemburg
Szwecja
Niemcy
Malta
Szwajcaria
Grecja
Holandia
Aby wjechać na terytorium Schengen, obywatele krajów trzecich muszą posiadać ważny dokument podróży oraz wizę, jeśli jest ona wymagana (lista krajów o ruchu bezwizowym).
Muszą również spełniać następujące warunki:
- uzasadnić cel podróży i warunki planowanego pobytu, posiadać środki wystarczające na utrzymanie, zarówno podczas planowanego pobytu jak i na powrót do kraju zamieszkania lub na tranzyt do państwa trzeciego, do którego osoba ta ma zagwarantowany wjazd, albo być w stanie legalnie zdobyć wyżej wymienione środki;
- nie mogą znajdować się na liście osób, którym odmówiono zgody na wjazd;
- nie mogą być uznawani za osoby, które mogą naruszyć porządek publiczny, bezpieczeństwo lub stosunki międzynarodowe jednej z Umawiających się Stron.
Po przejściu kontroli granicznej, można swobodnie poruszać się po strefie Schengen.
Państwa strefy Schengen wydają następujące rodzaje wiz jednolitych, które uprawniają posiadacza do wjazdu oraz pobytu na terytorium Schengen:
- wiza krótkoterminowa (C) - umożliwia pobyt na terytorium Schengen do max. 90 dni w ciągu 180 dni od momentu pierwszego wjazdu.
- wiza lotniskowa (A) - ważna tylko dla podróżujących samolotem, nie umożliwia posiadaczowi opuszczenia strefy tranzytowej lotniska, dotyczy obywateli: Afganistanu, Bangladeszu, Demokratycznej Republiki Konga, Erytrei, Etiopii, Ghany, Iranu, Iraku, Nigerii, Paksitanu, Sudanu i Sri Lanki.
Państwa strefy Schengen wydają również długoterminowe wizy narodowe (D) powyżej 90 dni pobytu (max. 365 dni) oraz zezwolenia na pobyt, które są ważne tylko na terytorium kraju wydającego, pozwalają jednak podróżować po strefie Schengen przez okres nieprzekraczający 3 miesięcy w okresie 180 dni.
Konsekwencje nielegalnego pobytu w Polsce - informacja
Drukuj
Podziel się treścią: